in

clapclap

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

İşte Cep Herkülü’nün Az Bilinen Hayatı

İlk kaydı Naum Shalamanov olarak yapılan Naim Süleymanoğlu, Türk asıllı bir maden emekçisinin oğlu olarak 23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’ın Ahatlı Kötü’nde doğdu.

 

Mestanlı Kasabası’nda yüzme sporuyla uğraşırken dönemin Sovyetler Birliği’nde çalışan müfettişler sayesinde farkedilen Naim Süleymanoğlu, halter sporuna 10 yaşında başladı.

 

*Naim Süleymanoğlu’nun doğduğu ev

Ailesi halter sporuna ilk başta karşı çıksada annesi Hatice Hanım’ın olur vermesiyle hocası Hilmi Bey ile beraber halter çalışmalarına başladı.

 

Kısa süre içerisinde Bulgaristan’ın genç milli takımına girmeyi başaran ünlü halterci, bir ay içinde ırkçılığa maruz kalarak Türk asıllı olduğu için takımdan çıkartıldı.

Bunun üzerine yatılı okulunu değiştirerek Bulgaristan Şampiyonasında 20. oldu ve rakiplerine çok fark attı. Yetkililer bu başarının ardından 2 ay sonra ünlü halterciyi tekrar milli takıma almak zorunda kaldılar. Ardından Bulgaristan şampiyonluğunu kazanan Süleymanoğlu, genç milli’den a milli takımına geçti. 

Süleymanoğlu 1982’de Brezilya’da organize edilen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’na 16 yaşında katıldı ve ilk dünya rekorunu burada kırdı.

Naim Süleymanoğlu böylece katıldığı ilk uluslararası turnuvada dünya şampiyonluğunu elde etti.

1984, 85 ve 86 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçildi ve bundaki en önemli etken kendi ağırlığından tam 3 kat fazlasını kaldırabilmesi oldu.

Sovyet döneminde Bulgaristan hükümetinin Araplara ve Türklere karşı olan ırkçı duruşu yüzünden isimleri Slavlaştırmaya başlamıştı. Bunun üzerine ismi kayıtlara Naum Shalamanov olarak kaydedildi.

Bu olaydan çok etkilenen genç halterci önce İsviçre’ye giderek iki kez iltica başvurusunda bulundu ancak bu başvurular kabul edilmedi.

1986 yılında Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Avusturalya’da bulunan Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak iltica etme teşebbüsünde bulundu.

O dönemin başbakanı olan Turgut Özal’ın özel girişim ve çabalarıyla Türkiye’ye getirildi ve ismini de tekrar Naim Süleymanoğlu olarak değiştirdi.

Bu gelişmenin ardından zaten kötü olan Türkiye-Bulgaristan ilişkileri daha da kötü hale geldi ve dönemin başbakanı Turgut Özal’ın araya girmesiyle 1 milyon dolarlık bir anlaşmayla sorun giderildi.

1983-86 yıllarında 3 seneye tam 62 rekor sığdıran, Avrupa ve Dünya şampiyonlukları kazanan Naim Süleymanoğlu, 1988 yılında ilk kez Seul’de olimpiyatlara katıldı.

60 kiloda yarışan Naim Süleymanoğlu, koparmada 152.5, silkmede 190, toplamda 342.5 kilo kaldırarak 9 dünya ve 5 olimpiyat rekoru kırdı. Nam-ı diğer ‘cep herkülü’ Türkiye’ye olimpiyat oyunları tarihinde güreş dışındaki ilk altın madalyasını kazandırdı.

Sırada 1992 Barcelona vardı. Koparmada 142.5, silkmede 177.5 kaldırdı ve toplamda 320 kilo kaldırarak olimpiyat şampiyonu ünvanını korudu.

Yurda sayısız madalya ve rekorla dönen Naim Süleymanoğlu, o yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın en iyi sporcusu” seçildi.

1996 yılında Atlanta Olimpiyatları’nda da Naim fırtınası esti. 29 yaşında 3’üncü olimpiyat altın madalyasını kazandı. 64 kiloda toplam 335 kilo kaldıran Naim, kendisine ait dünya rekorunu geliştirdi ve 3 ayrı olimpiyat oyunlarında altın madalya kazanan ilk sporcu oldu.

2000 Sydney Olimpiyatları’nda umduğunu bulamayan ve sonrasında emekliye ayrılan Naim Süleymanoğlu, ardında 3 olimpiyat, 7 dünya şampiyonluğu, 47 dünya rekoru ve sayısız başarı bıraktı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldıran sporcu olarak tarihe geçti.

Spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak 1988 yılında Time dergisine kapak olan 10 Türk arasında yer aldı.

“Cep Herkülü”, 18 Kasım 2017’de vefat etti.

Seni unutmayacağız Naim Süleymanoğlu!

What do you think?

Written by seyfisarac

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

İyi Bir Baba ve Eş, Muhammed Salah’ın Sevgi Dolu Ailesi

Sporculukta Olduğu Kadar Annelikte de Başarılı Olanlar