in

Madde Madde Euro2020

1. EURO2020 KURA ÇEKİM TARİHİ

Euro2020 kura çekimi Bükreş’te 30 Kasım’da düzenlenecek olan bir organizasyonla gerçekleşecek. Kura sonrası 4 takımdan oluşan 6 grup belli olacak. Öncesinde ise play-off adı verilen ve 22 Kasım’da kura çekimi daha olacak.

 

2. EURO2020 DÜZENLENME TARİHİ

12 Haziran’da Roma Olimpiyat Stadı’nda yapılacak olan ilk maç ile başlangıcını yapacak olan organizasyon 12 Temmuz’da Wembley’de yapılacak final ile bitecek.

 

3. TURNUVAYA KAÇ TAKIM KATILACAK?

Eleme gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan 20 takım direkt olarak turnuvaya katılım hakkı kazanırken, 4 takım UEFA’nın yeni formatı üzerinden play-off maçları oynayarak gelecek. Yani toplamda 24 takım turnuvaya katılacak.

4. TURNUVA HANGİ ÜLKELERDE OYNANACAK?

Turnuva tarihi boyunca bir ilk gerçekleşecek ve tüm kıtada 12 ülkede birden düzenlenecek Euro 2020; Glasgow – İskoçya, Dublin – İrlanda, Kopenhag – Danimarka, Budapeşte – Macaristan, Bükreş – Romanya, Bilbao – İspanya, Amsterdam – Hollanda, Saint Petersburg – Rusya, Roma – İtalya, Münih – Almanya, Bakü – Azerbaycan ve Londra – İngiltere’de oynanacak.

5. FİNAL MAÇI HANGİ ÜLKEDE?

Turnuvanın çeyrek final maçları Bakü, Münih, Roma ve St. Petersburg’da, yarı final maçları ve final maçı ise Wembley Stadı’nda oynanacak.

6. TÜRKİYE HANGİ GRUPTA OLACAK?

Milli takımın Euro2020’deki durumunu, Andorra ile yapacağı son maç belli edecek. Grubu birinci bitiren takımlar seri başı olacak ve 1. ve 2. torbadan çekilecek. Grubu ikinci sırada tamamlayan en iyi iki takım ise, 3. torbada kendine yer bulacak. Sonradan düzenlenecek olan play-off maçlarından gelecek takımlar da 4. torbaya girmek zorunda kalacak.

7. PLAY-OFF MAÇLARI NE ZAMAN?

Play-off için çekilecek kura tarihi 22 Kasım. 26 Mart’ta yarı final, 31 Mart’ta ise final maçı oynanacak.

8. VAR SİSTEMİ OLACAK MI?

Şampiyonlar Ligi turnuvasında VAR’ı aktif hale getiren UEFA, bu turnuvada da bu sistemi kullanacak. Üstelik bu sisteme çok ciddi bir yatırım bile yapıldı. Bu turnuva VAR’ın kullanıldığı ilk Avrupa Şampiyonası olarak tarihe geçecek.

9. EV SAHİPLERİ OTOMATİK KATILACAK MI?

12 farklı ülkede düzenlenen ortak bir turnuva olacağı için turnuvanın ev sahibi ekibinin elemesiz katılacağı bir sistem olmayacak. Ancak 12 takım, farklı gruplarda olmaları amacıyla 2’şer ayrılarak 6 gruba dağıtıldı. 12 ev sahibi takım turnuvaya katılma başarını elde ettiğinde, 6 gruba şu şekilde dağılacaklar;

A Grubu: İtalya, Azerbaycan
B Grubu: Rusya, Danimarka
C Grubu: Hollanda, Romanya
D Grubu: İngiltere, İskoçya
E Grubu: İspanya, İrlanda
F Grubu: Almanya, Macaristan

Öte yandan siyasi olarak aralarında gerginlik olan Rusya ve Ukrayna, aynı grupta yer alamayacak.

What do you think?

Written by seyfisarac

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Eljif Elmas’tan Flaş Sözler!

Dota 2 : Bu Haftanın En İyi 10 Hareketi